Strefy intensywności
Wróć do listyStrefa regeneracji (REG- regeneracja)
Intensywność wysiłku, przy której energia czerpana jest praktycznie w całości z przemian tłuszczowych („wytrzymałość lipidowa”) Wysiłki z tą intensywnością stosuje się do regeneracji po wysiłkowej. Teoretycznie czas wysiłku nieograniczony energetycznie.
Strefa niskiej intensywności (R – Rozbiegania)
Intensywność wysiłku, której celem jest poprawa przemian tlenowych organizmu (metabolizmu tlenowego). Stanowi do 80% całej objętości treningowej.
Jest to intensywność nazywana w różnych szkołach treningowych: rozbieganiem, easy run, OWB1, WB1. Czas trwania wysiłku możliwy do kilku godzin w zależności od wytrenowania.
Próg tlenowy
Intensywność wysiłku, po przekroczeniu której dochodzi do włączania się w produkcji
energii przemian beztlenowych. Dzieje się tak ze względu na niewystarczającą ilość energii z przemian tlenowych i konieczność włączenia przemian beztlenowych do pozyskania energii.
Czas trwania wysiłku do kilku godzin w zależności od wytrenowania.
Strefa umiarkowanej intensywności (T42k- maratońskiej)
To intensywność wysiłku, przy której na bieżąco utylizowane są produkty przemian materii.
Jest to strefa stabilizacji kwasowo-zasadowej. Jest to intensywność nazywana w różnych szkołach treningowych: tempem maratońskim, T42k, steady-state run, OWB2, WB2.
Aktywność w tej strefie może być kontynuowana do 2-4h w zależności od wytrenowania.
Próg beztlenowy
Próg beztlenowy to intensywność wysiłku po przekroczeniu, której dochodzi do nieliniowego przyrostu mleczanu i zmęczenia mięśniowego. Co prowadzi do ograniczenia trwania wysiłku do kilkudziesięciu minut w zależności od wytrenowania.
Strefa wysokiej intensywności (T21k do T5k)
Wysiłki w tej intensywności kształtują wytrzymałość beztlenową i poprawia zdolności radzenia sobie organizmu z dużym zmęczeniem. W tej strefie wykonujemy treningi tempowe lub interwałowe o dłuższym czasie trwania, aby nauczyć organizm utrzymywania tempa i radzenia sobie ze zmęczeniem. Jest to intensywność nazywana w różnych szkołach treningowych: treningiem tempowym , T21k do T5k, interwałami.
Aktywność w tej strefie może być kontynuowana od kilkunastu do kilkudziesięciu minut w zależności od wytrenowania.
Strefa intensywności submaksymalnej (T3k do T800m)
Trening w tej strefie powoduje pozyskiwanie energii w większości z prcesów beztlenowych. W tej strefie stosujemy treningi interwałowe o krótkim czasie trwania. Kształtuje się wytrzymałość specjalną i VO2max. Jest to intensywność nazywana w różnych szkołach treningowych: treningiem tempowym, Wytrzymałością tempową, wytrzymałością szybkościową , T3k do T800m, interwałami. Aktywność w tej strefie może być kontynuowana od kilku do kilkunastu minut w zależności od wytrenowania.
Słownik:
BPM – (Beats per minute) ilośc uderzeń serca na minutę
HRmax– maksymalna ilość uderzeń serca podczas maksymalnego wysiłku. Ustalić ją można jedynie przez bezpośrednie badanie (maksymalne zmęczenie). Wszelkie reguły określające ten wskaźnik opierają się na statystyce i często są błędne.
VO2max – maksymalny pobór tlenu podczas wysiłku.